mustafa kemal atatürk | muhalif sözlük
kayıt

mustafa kemal atatürk

 1. 29
  Arkasından Gazi Mustafa Kemal denmesinin vatan hainliği ile eş tutulmasına ramak kalmıştır. Eleştirmek?

  (bkz: tövbe)
  (bkz: hâşâ)
  #43798 kursad | 9 ay önce
   
 2. 28
  bugün vefatının 77. yıl dönümü olan, türk'ün son başbuğu. son yurdumuzu, hürriyetimizi, namusumuzu, dinimizi, dilimizi, istikbalimizi bize yeniden armağan eden kurtuluşun önderi. ruhu şâd, mekânı uçmag olsun.
  #42876 galiyev | 6 yıl önce
   
 3. 27
  Malay bir öğretim görevlisi bir mecliste Türk olduğumu duyunca, Gazi Paşamın nizami harp olarak kabul edersek Haçlılara zafer kazanan son Müslüman Komutan demişti. bizimkiler maval okusun!

  tiny.cc/...
  #37464 azadiya welat | 8 yıl önce
   
 4. 26
  kendisine, benliğimden öte, içtenlikle ve sonsuz bir sevgiyle bağlı olduğum; türk sözünün manası, özü; türk'ün ışığı, yolbaşçısı.. tertemiz bir türk çocuğu.
  #35640 deli derviş | 8 yıl önce
   
 5. 25
  yenilenen her stadyumdan, spor salonundan ismi kaldırılan lider. bir ara bokunu çıkarmış, her yere atatürk ismini vermişiz, şimdi de aynı hızla siliyoruz. ya da siliyorlar. ortası yok.
   
 6. 24
  uçmağa gidişinin üzerinden o kadar sene geçmesine ve toplum katmanlarında* hızla itibarsızlaştırılmasına rağmen türk vatanına kin kusan devşirmelerin, tekfur torunlarının, kılıç artıklarının, hamam oğlanlarının adını anmaktan çekindiği kişi. ulu ata bunlara nasıl bir göt korkusu vermişse akp'nin türklüğün reddini temel alan politikalarından yüz bulan hain güruhu "cumhuriyetle beraber demokrasi sekteye uğradı", "eski türkiye'de türk olmayan her gruba zulüm yapıldı", "bir anda bu toprakların hafızası silindi", "uydurma bir millet inşa edildi" gibi hiç bir ilmi veriye dayanmayan kirli söylemlerini salyalı ağızlarından çıkarırken hiçbir şekilde ulu gazi'nin adını telaffuz dahi edememektedirler.

  ve kabul edilebilir bir tespittir ki, bütün bu süreç gazi mustafa kemal paşa'yı itibarsızlaştırmakla başlamıştır. çünkü gazi paşa itibarsızlaşırsa o'nun kurduğu milli devlet ve o'nunla yücelen türklükte itibarsızlaşacaktır.
  #31928 karabudunlu | 8 yıl önce
   
 7. 23
  büyük önder büyük başbuğ. dedemin dahi resmini gördükçe duygulandığı insan. türk zekası, türk kimliği kendisinde toplanmış yegane komutan. adını duymak isteyen de istemeyende çok. bir aralar ciddi anlamda chp yüzünden halk fazlasıyla uzaklaşmıştı ilkelerinden ama şimdiye bakıyordum da ona duyulan ihtiyacı anlayanlar çoğunlukta gibi.
  #31917 byvendetta | 8 yıl önce
   
 8. 22
  başka bir türk büyüğüne daha derin muhabbet besleyebilirsin ama en iyisinin kendisi olduğunu itiraf etmen gerek. türk'ün mehdisidir. anadolu insanındaki öküzlüğü görüp dönemi boyunca mühür kullanma imkanı vermemiştir bu millete. eğitmeye, adam etmeye çalışmış, başarılı olamadan dünya değiştirmiştir. sonrasında ''yeter söz milletin!'' devrinin memleketi getirdiği nokta ortada.
   
 9. 21
  salak anadolu halkının koyunlugunu o kadar iyi kavramış ki herşeyi düzenli dikkatlice koymuş.. hala sistemini tam yıkamadılar şu sözlere gelin de ilerigörüşlülük denen şeyin bende yarattığı keramet etkisi gibi sarsılın:

  ---------------alıntı---------------
  (i: "Biz milliyet fikirlerini tatbikte çok gecikmiş ve çok ilgisizlik göstermiş bir milletiz. Bunun zararlarını fazla faaliyetle gidermeye çalışmalıyız… Osmanlı imparatorluğu içindeki çok çeşitli topluluklar, hep millî inançlarına sarılarak, milliyetçilik idealinin gücü ile kendilerini kurtardılar. Kuvvetimizin zayıfladığı anda bizi hor ve hakir gördüler. Anladık ki, kabahatimiz kendimizi unutmuş olduğu-muzmuş. Dünyanın bize saygı göstermesini istiyorsak, ilk önce biz kendi benliğimize ve milliyetimize bu saygıyı, hissî, fikrî ve fiilî olarak, bütün davranış ve hareketlerimizle gösterelim.

  "Bugün vardığımız barışın ebedî barış olacağına inanmak safilik olur. Bu o kadar önemli bir gerçektir ki, ondan bir an bile gaflet, milletin hayatını tehlikeye sokar. şüphesiz, hukukumuza, şeref ve haysiyetimize saygı gösterildikçe, mukabil saygıda asla kusur etmeyeceğiz. Fakat, ne çare ki, zayıf olanların hukukuna saygının noksan olduğunu veya hiç saygı gösterilmediğini çok acı tecrübelerle öğrendik. Onun için, her türlü ihtimallerin gerektireceği hazırlıkları yapmakta asla gecikmeyeceğiz.")
  ---------------alıntı---------------

  yok abi bu adamda olağandan farklı bir güç var. bu kadar olur! doğru ve gerçekleşmiş tespit hareketleri beni onun sevgisinde-hayranlıgında gittikçe daha da nirvana'ya çekiyor!
  #31913 azadiya welat | 8 yıl önce
   
 10. 20
  artık üzerinden siyaset devri bitmiştir. çünkü bir getirisi kalmamıştır! aksine onu anmak veya onun mirasını savunmak elde köz tutmak gibi olmuştur! eski tüfek kemalistler ve bir zamanların radikal atatürkçüleri bile artık kendisini ima yollu eleştirip cumhuriyetini ve ulus-devletini tasfiye ediyorsa...
  #30554 azadiya welat | 8 yıl önce
   
 11. 19
  hayatında yaptığı en büyük hata cumhuriyettir.

  bu sistem bize göre değil. mizacımıza aykırı.
  biz yetenek sizsiniz türkiye yarışmasında köpeğe oy verip, birinci yapan insanlarız. biz sadece kalçalarını beğendiğimiz için hadise adlı şarkıcı hanımı milyarder eden insanlarız. biz bursa'da bülent arınç'ı alkışlayan ibneleriz. biz bir çift kadın memesine vatan satan adamlarız. biz şakalaşırken hamile kalan kadınlarız.
  biz her kurultayda devlet bahçeli'yi genel başkan seçen delegeleriz.
  biz türk aykut kocaman'ı yuhalayıp, ecnebi alex'i alkışlayan taraftarlarız.

  bizim tercihlerimize niye güveniyorsun reis. biz doğru karar veremeyebiliriz.
  ayrıca bu yaptığın yüzünden, türk siyaseti dansöz oldu.
  millete şirin görünmek ve oy almak için siyasetçiler sürekli yalanlar söylemek zorunda kaldı. yerine getirilemeyecek vaatler vermek zorunda kaldılar.
  iktidarlarını sağlama almak için amerika, avrupa gibi bazı ülkelere boyun eğmek zorunda kaldılar. onlardan iktidar konusunda yardım almak için ülkenin bağımsızlığını bitirdiler. siyasi hayatları bitmesin diye taşeron oldular.
  siyasi hayatlarının tehlikeye gireceğini anladıkları an, milleti bilinçli olarak kutuplaştırdılar. bizden olan olanlar/onlardan olanlar diye milleti paramparça ettiler. sonra türk'ü türk'e kırdırdılar.

  ahh be reisim. cumhuriyet bizim neyimize?
  sana padişahlık yakışırdı. girerdin saraya, ''bundan sonra han benim!'' derdin. güzel kızlardanda büyük bir harem kurardın. hepsine tek tek kayardın. birisinden birinde mutlaka döl tutardı ve oğlan evlat verirlerdi. işte yeni varisimiz. hatta ''soylu'' babında, padişahın kızlarınıda hareme alırdın. onlarada kayardın. eğer döl tutarda, erkek evlat verirlerse gerçek veliaht o olurdu. çünkü hem anne tarafından, hemde baba tarafından soylu.

  senin çocukların şimdi başımızda han olurdu. millet sus pus olurdu. taht kendisine babasının mirası olduğu için, seçim saçmalıklarıyla zaman harcamazdı. dolayısıyla amerikalıya diz çökmez, millete yalanlar söylemezdi.

  en fazla ''olum padişahın kaç karısı var lan?'' diye muhabbet çevirirdik.
  #29570 muhalif milliyetci | 8 yıl önce
   
 12. 18
  kuyruk acısı olanlar ölüsünden intikam almaya çalışıyorlar. evet, ölüsünden.

  benim baş hurafeci dedemi neden hoplattı?

  benim kürt dedemin anasını neden belledi?

  benim mandacı dedeme bu kadar ağır geçirmek zorunda mıydı?

  uzar gider bu dava. acı büyük, delikler, yaralar kapanacak cinsten değil. bırakın soğutmaya çalışsın yüreklerini gençler.
   
 13. 17
  "muhtaç olduğun kudret damarlarındaki asil kanda mevcuttur" vecizesi ile türk kanına ve ırkına olan güvenini işaret etmiş öğretmen.
  #26322 oyunbozan | 9 yıl önce
   
 14. 16
  milli olmaktan, milli şereften nasiplenememiş bünyelerin çocukça alakasız kıyaslamalarla türk milleti nazarındaki sarsılmaz itibarını sarsmaya çalıştıkları ömrünü türk milleti'nin bağımsızlığına adamış, hürriyet gibi bir nimetin türk milleti'ne yeniden nasip olmasında oynadığı başrol ile dahi derin bir saygıyı ve hürmeti hakeden kişi. kendisinden rahatsız olanların aslında kendisiyle bir problemleri yoktur, o'nun önderliğinde türk milleti eliyle tarihte yaşadıkları kuyruk acıları bugün saçma sapan gerekçelerle günyüzüne çıkıp kendisi özelinden türk milletinden intikam alınmak istenmektedir.

  önce şeref ne, haysiyet ne, millilik ne o bilinecek, sonra bu duygular bünyeye aksettirilecek, o'ndan sonra ulu gazi mustafa kemal atatürk'ün doğal hakkı olan sarsılmaz itibarının hakkı verilecek. şeref, haysiyet, millilik bilinmeden anlaşılamayacak kişidir atatürk.
  #19934 karabudunlu | 9 yıl önce
   
 15. 15
  (bkz: #18187/">##18187)
  #19925 karabudunlu | 9 yıl önce