mustafa kemal atatürk | muhalif sözlük
kayıt

mustafa kemal atatürk

 1. 4
  türk inanç sistemine göre 100 yılda bir yeryüzüne inen gökbörü'nün mustafa kemal atatürk adı ve insan suretiyle onun şahsında zühur ettiğine inandığım,onu sevmeyenin ya kanının ya aklının bozuk olduğu şüphe götürmez yüce bir türk büyüğü.
  #1416 karabudunlu | 11 yıl önce
   
 2. 2
  tarihin en büyük türklerinden, türk'e son yurdunu armağan eden başbuğ. yaptığı her devrim ulusu çağının ötesine taşıyacak hamlelerdi. müslüman ya da değil bilemem, zerre kadar da ilgilenmem. ancak, dine de çok büyük hizmetleri olmuştur. emevi artığı hilafeti kaldırması, saltanata son vermesi, türkçe mealler yazdırması, tekke ve zaviyeleri kapatması, şeyhlere, tarikatlara dur demesi onlarca yıldan sonra çok çok daha iyi anlaşılmakta.

  atatürk şu an bağımsızlığı ciddi şekilde tartışılabilecek olan ülkemizi bağımsızlığa kavuşturan liderdir. bu toprakları tekrar türk'ün kılandır, bu da en önemlisi.
  #309 galiyev | 11 yıl önce
   
 3. 5
  milletin tümünü memnun etmenin mümkün olmadığını gösteren en büyük örnek.

  zamanında izlediği "politika" ve "ilm-i siyaset" sebebiyle farklı anlaşılan ve yorumlanan, aslında her insan gibi onun da nefsine ve kibirine yenik düştüğü gerçek olan; fakat ne gariptir ki kurtuluş savaşı sırasında onun izlediği politika ve uyguladığı ilm-i siyaset sayesinde bir arada kalabildiğimiz de tartışılmaz olan bir durumun baş aktörü..

  ilk olarak muhafazakâr, batı hayranı demeden birliktelik sağlamış ve sonrasında da kafasındaki ideal ülkeyi gerçekleştirmek için adım adım hareket ederek önce muhafazakârları kenara itmiştir, daha sonra demokrasiye geçiş adımları atıldıktan sonra tekrar, kurduğu partinin muhatabı haline getirmiştir.

  imparatorluğun son zamanında kimin dost, kimin düşman, kimin ikili ajan olduğunu anlamak zor iken, birçok dinci görünen grup yabancılarla işbirliği içindeyken, azınlıklar bir yandan azmaya başlamışken birinin bu yuvarlanmaya dur demesi gerekiyordu. O yapmasa başkası yapacaktı. Netice itibariyle onun yanlış da olsa izlediği politikalar sayesinde "kısmen" de olsa işgalden kurtulmamızı sağlamış biridir.

  Nutuk okumadan da şifahen oradan buradan ezbere bilgilerle ahkâm kesmemek iyidir.
  Bir kişiyi eleştirmek istiyorsanız onu çok iyi tanımalısınız.. *
  #3031 aprilia | 11 yıl önce
   
 4. 1
  çanakkale savaşında yıldızı parlayıp, diğer cephelerde hızla yükselen ve askeri-siyasi dehasıyla kendisine hayran bıraktığı askerlerin 1.dünya savaşından sonra sultan vahdeddin'e önermesiyle milli mücadele için görevlendirilip, istiklal harbinde başkomutan olan..

  düşman vatan'dan kovulduktan sonra türkiye cumhuriyet'ni kuran ve ilk cumhurbaşkanı olan, 1000 yıllık dini ve siyasi rejimi kaldırıp birçok batılılaşma hareketlerine giren, getirdiği sistemle en fazla türkçü ve en fazla milli siyasi adamı hüviyetini anladığımız ulu önder, gazi, başbuğ.
  #150 azadiya welat | 11 yıl önce
   
 5. 7
  düşmandan temizlediği ülkenin kendisinin vefatından sonra hükümet eliyle düşmana peşkeş çekildiği, bıraktığı milliyetçi devlet yapısının altının oyulup halkın kıvama getirilerek kendisine de düşman gözüyle bakıldığı, artık kendisine açıktan sövmenin veya eleştirmenin veya laf atmanın demokrasi olduğu;

  büyük insan.
  #7927 azadiya welat | 10 yıl önce
   
 6. 22
  başka bir türk büyüğüne daha derin muhabbet besleyebilirsin ama en iyisinin kendisi olduğunu itiraf etmen gerek. türk'ün mehdisidir. anadolu insanındaki öküzlüğü görüp dönemi boyunca mühür kullanma imkanı vermemiştir bu millete. eğitmeye, adam etmeye çalışmış, başarılı olamadan dünya değiştirmiştir. sonrasında ''yeter söz milletin!'' devrinin memleketi getirdiği nokta ortada.
   
 7. 6
  Tartışmasız son büyük türk kahramanıdır.
  #4077 gezgin abdal | 11 yıl önce
   
 8. 3
  (bkz: askeri deha)
  #545 baykuş cemil | 11 yıl önce
   
 9. 8
  tüm devlet adamlarının komutanların hayran olduğu,Allah'ın ülkemizin kurtuluşu için sebep kıldığı,örnek aldığım büyük insan...
  #16755 rengarenk | 10 yıl önce
   
 10. 18
  kuyruk acısı olanlar ölüsünden intikam almaya çalışıyorlar. evet, ölüsünden.

  benim baş hurafeci dedemi neden hoplattı?

  benim kürt dedemin anasını neden belledi?

  benim mandacı dedeme bu kadar ağır geçirmek zorunda mıydı?

  uzar gider bu dava. acı büyük, delikler, yaralar kapanacak cinsten değil. bırakın soğutmaya çalışsın yüreklerini gençler.
   
 11. 20
  artık üzerinden siyaset devri bitmiştir. çünkü bir getirisi kalmamıştır! aksine onu anmak veya onun mirasını savunmak elde köz tutmak gibi olmuştur! eski tüfek kemalistler ve bir zamanların radikal atatürkçüleri bile artık kendisini ima yollu eleştirip cumhuriyetini ve ulus-devletini tasfiye ediyorsa...
  #30554 azadiya welat | 8 yıl önce
   
 12. 21
  salak anadolu halkının koyunlugunu o kadar iyi kavramış ki herşeyi düzenli dikkatlice koymuş.. hala sistemini tam yıkamadılar şu sözlere gelin de ilerigörüşlülük denen şeyin bende yarattığı keramet etkisi gibi sarsılın:

  ---------------alıntı---------------
  (i: "Biz milliyet fikirlerini tatbikte çok gecikmiş ve çok ilgisizlik göstermiş bir milletiz. Bunun zararlarını fazla faaliyetle gidermeye çalışmalıyız… Osmanlı imparatorluğu içindeki çok çeşitli topluluklar, hep millî inançlarına sarılarak, milliyetçilik idealinin gücü ile kendilerini kurtardılar. Kuvvetimizin zayıfladığı anda bizi hor ve hakir gördüler. Anladık ki, kabahatimiz kendimizi unutmuş olduğu-muzmuş. Dünyanın bize saygı göstermesini istiyorsak, ilk önce biz kendi benliğimize ve milliyetimize bu saygıyı, hissî, fikrî ve fiilî olarak, bütün davranış ve hareketlerimizle gösterelim.

  "Bugün vardığımız barışın ebedî barış olacağına inanmak safilik olur. Bu o kadar önemli bir gerçektir ki, ondan bir an bile gaflet, milletin hayatını tehlikeye sokar. şüphesiz, hukukumuza, şeref ve haysiyetimize saygı gösterildikçe, mukabil saygıda asla kusur etmeyeceğiz. Fakat, ne çare ki, zayıf olanların hukukuna saygının noksan olduğunu veya hiç saygı gösterilmediğini çok acı tecrübelerle öğrendik. Onun için, her türlü ihtimallerin gerektireceği hazırlıkları yapmakta asla gecikmeyeceğiz.")
  ---------------alıntı---------------

  yok abi bu adamda olağandan farklı bir güç var. bu kadar olur! doğru ve gerçekleşmiş tespit hareketleri beni onun sevgisinde-hayranlıgında gittikçe daha da nirvana'ya çekiyor!
  #31913 azadiya welat | 8 yıl önce
   
 13. 26
  kendisine, benliğimden öte, içtenlikle ve sonsuz bir sevgiyle bağlı olduğum; türk sözünün manası, özü; türk'ün ışığı, yolbaşçısı.. tertemiz bir türk çocuğu.
  #35640 deli derviş | 8 yıl önce
   
 14. 24
  uçmağa gidişinin üzerinden o kadar sene geçmesine ve toplum katmanlarında* hızla itibarsızlaştırılmasına rağmen türk vatanına kin kusan devşirmelerin, tekfur torunlarının, kılıç artıklarının, hamam oğlanlarının adını anmaktan çekindiği kişi. ulu ata bunlara nasıl bir göt korkusu vermişse akp'nin türklüğün reddini temel alan politikalarından yüz bulan hain güruhu "cumhuriyetle beraber demokrasi sekteye uğradı", "eski türkiye'de türk olmayan her gruba zulüm yapıldı", "bir anda bu toprakların hafızası silindi", "uydurma bir millet inşa edildi" gibi hiç bir ilmi veriye dayanmayan kirli söylemlerini salyalı ağızlarından çıkarırken hiçbir şekilde ulu gazi'nin adını telaffuz dahi edememektedirler.

  ve kabul edilebilir bir tespittir ki, bütün bu süreç gazi mustafa kemal paşa'yı itibarsızlaştırmakla başlamıştır. çünkü gazi paşa itibarsızlaşırsa o'nun kurduğu milli devlet ve o'nunla yücelen türklükte itibarsızlaşacaktır.
  #31928 karabudunlu | 8 yıl önce