mustafa kemal atatürk | muhalif sözlük
kayıt


mustafa kemal atatürk

 1. 21
  salak anadolu halkının koyunlugunu o kadar iyi kavramış ki herşeyi düzenli dikkatlice koymuş.. hala sistemini tam yıkamadılar şu sözlere gelin de ilerigörüşlülük denen şeyin bende yarattığı keramet etkisi gibi sarsılın:

  ---------------alıntı---------------
  (i: "Biz milliyet fikirlerini tatbikte çok gecikmiş ve çok ilgisizlik göstermiş bir milletiz. Bunun zararlarını fazla faaliyetle gidermeye çalışmalıyız… Osmanlı imparatorluğu içindeki çok çeşitli topluluklar, hep millî inançlarına sarılarak, milliyetçilik idealinin gücü ile kendilerini kurtardılar. Kuvvetimizin zayıfladığı anda bizi hor ve hakir gördüler. Anladık ki, kabahatimiz kendimizi unutmuş olduğu-muzmuş. Dünyanın bize saygı göstermesini istiyorsak, ilk önce biz kendi benliğimize ve milliyetimize bu saygıyı, hissî, fikrî ve fiilî olarak, bütün davranış ve hareketlerimizle gösterelim.

  "Bugün vardığımız barışın ebedî barış olacağına inanmak safilik olur. Bu o kadar önemli bir gerçektir ki, ondan bir an bile gaflet, milletin hayatını tehlikeye sokar. şüphesiz, hukukumuza, şeref ve haysiyetimize saygı gösterildikçe, mukabil saygıda asla kusur etmeyeceğiz. Fakat, ne çare ki, zayıf olanların hukukuna saygının noksan olduğunu veya hiç saygı gösterilmediğini çok acı tecrübelerle öğrendik. Onun için, her türlü ihtimallerin gerektireceği hazırlıkları yapmakta asla gecikmeyeceğiz.")
  ---------------alıntı---------------

  yok abi bu adamda olağandan farklı bir güç var. bu kadar olur! doğru ve gerçekleşmiş tespit hareketleri beni onun sevgisinde-hayranlıgında gittikçe daha da nirvana'ya çekiyor!
  #31913 azadiya welat | 8 yıl önce
   
 2. tümünü gör